blog front

 

Jak wiecie naszą pasją są piękne wnętrza. Często w naszej pracy podkreślamy, że każde wnętrze ma potencjał - wystarczy go tylko wydobyć. W Home Stagingu stosujemy wiele technik, dzięki którym uzyskujemy piękno za niewielką cenę. Jedną z nich jest odnawianie starych mebli. Okazuje się, że pomalowanie starej komody po babci, albo odświeżenie już wysłużonych mebli, daje niesamowity efekt. To wcale nie jest takie trudne, ale żeby zacząć, trzeba poznać podstawy. Jak odnowić stare meble, żeby nie zepsuć, nie napracować się i cieszyć efektami na długo? Zdradzimy Wam kilka naszych sekretów.

 

917e0220141bd07c74081ce2822d4feb

 

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem starego kredensu lub odziedziczyłeś cenną komodę jako pamiątkę rodzinną, to koniecznie przygotuj się zanim rozpoczniesz odnawianie swojego mebla. Warto przemyśleć jaki efekt końcowy nas interesuje i pooglądać różne realizacje w sieci. Jest wiele technik renowacji mebli, począwszy od bejcowania, poprzez bielenie kończąc na zwykłym lakierowaniu lub malowaniu. Jeżeli drewno jest zniszczone to należy je najpierw zaszpachlować. Z kolei mebel z pięknym usłojeniem warto zostawić w naturze, malując na przykład tylko wybrane elementy. Przy renowacji mebli dobre przygotowanie popłaca a efekt końcowy może zaskoczyć nas samych.

 

d90212298a4b8bd7f73ece59e9ff857d

 

Możemy odnowić każdy rodzaj mebla. Dostępna ilość materiałów na rynku pozwala nam odmienić meble z płyty mdf, laminowane lub drewniane. Meble drewniane dają nam najwięcej możliwości na zmianę. Drewno można szlifować, zmieniać jego kolor zachowując słoje drewna, malować, bo drewno świetnie przyjmuje farbę, lakierować, woskować, politurować. Podobnie jest z naturalnym fornirem, czyli sprasowanym drewnem pociętym w arkusze, a następnie naklejanym na deskę.

Naszą pracę zaczynamy od oceny stanu naszego mebla. Często meble te służą już od wielu lat, co wpływa na ich wygląd. Zakupione na pchlich targach są poniszczone lub popękane. Warto wtedy użyć odpowiedniej szpachli do drewna. Jest to materiał plastyczny, który idealnie nadaje się do zaklejenia wszelkich uszkodzeń. Po wyschnięciu wystarczy przeszlifować, aby uzyskać jednolitą powierzchnię. Następnie rozkręcamy na części lub rozbieramy do szkieletu. Każdy element należy wyczyścić z brudu i kurzu dla zabezpieczenia przyczepności farby. Kolejnym etapem jest przygotowanie powierzchni poprzez usunięcie starego lakieru lub farby.

 

772f8fe263b1e54d486805fe35124352

 

Zdzieranie starych powłok to koszmar każdego odnawiacza. Na rynku jest wiele dostępnych materiałów, które ułatwią nam to zadanie. Papier ścierny używamy ręcznie lub za pomocą szlifierki, specjalne żele, które rozmiękczają farbę lub lakier, cykliny dają możliwość ściągnięcia warstwy za pomocą specjalnego skrobaka oraz opalarka, która za pomocą ciepła rozmiękcza starą powłokę. Dobór środka zależy od Ciebie. Pamiętaj aby po takim zabiegu dokładnie oczyścić mebel z pyłu. Jeżeli chcemy pomalować mebel na inny kolor to warto wtedy skorzystać z farb kredowych. Ich jakość pozwala na nakładanie warstw na nieprzygotowaną powierzchnię, co znacznie skraca proces renowacji.

 

bb4e8c52bb2944c071fd1a5a733ad4a9

 

Kolejnym krokiem jest malowanie. Jeśli chcemy osiągnąć naturalny efekt warto siegnąć po farby akrylowe. Nie śmierdzą, łatwo się aplikują oraz szybko schną. Warto rozpocząć od warstwy podkładowej. Wzmocni przyczepność farby, gdy mebel będzie często używany, chroni również warstwę dekoracyjną farby przed pękaniem. Następnie używamy małego płaskiego pędzelka do malowania zakamarków i zagłębień. Podczas właściwego malowania użyj pędzla, jeżeli chcesz mieć powierzchnię niejednorodną, postarzaną, z przecierkami albo wałka, jeżeli zależy Ci na jednorodnym efekcie. Najlepiej jest nałożyć 3 cienkie warstwy.

Wspomniane już wyżej farby kredowe pozwalają na osiągniecie modnego efektu bielenia mebli. Stosując tą technikę warto rozcieńczyć farbę kredową i nakładać ją za pomocą gąbki. Farby kredowe idealnie nadają się do uzyskania efektu postarzenia, robienia przecierki lub podkreślenia rzeźbień i dekorów. Mają ogromną paletę kolorystyczną i pozwalają na osiągnięcie wybranego koloru ton w ton. Ich zaletą jest możliwość nakładania na powierzchnie bez wcześniejszego przygotowania. Ponadto kolejne warstwy można nakładać już po 20 minutach, co znacznie przyspiesza pracę. Na koniec wystarczy zabezpieczyć farbę woskiem. I można cieszyć się całkiem nowym meblem w naszym wnętrzu.

 

020bbabee0004d169784d2e8272e7f00

 

Zachowanie struktury drewna, czyli podkreślenie słojów i naturalnego odcienia to metoda odświeżenia starego mebla bez zmiany jego koloru. Warto wtedy dobrać odpowiedni odcień farby akrylowej i rozcieńczyć ją w proporcji ok 1 do 5. Farbę nakładamy gąbką, wcierając równomiernie w drewno. Można również skorzystać z odpowiedniej bejcy. Zawiera ona pigment barwiący drewno ale równocześnie nie kryje jego usłojenia. Kolejną opcją jest wybielająca pasta do drewna, którą nakładamy ścierką. Wówczas uzyskamy stonowany, pastelowy odcień koloru wyjściowego i podkreślone słoje drewna.

 

703789c4b73601dab17bf4a6b8a6e6b8

 

Na koniec ważne jest zabezpieczanie pomalowanego mebla. Wykańczenie pomalowanego mebla możemy uzyskać stosując wosk lub lakier. Wosk tworzy na meblu gładką, aksamitną w dotyku, matową warstwę, która wyciąga kolor i dodaje mu głębi. To świetne wykończenie mebli w stylu vintage, shabby chic i skandynawskim. Woski stosuje się do farb akrylowych lub kredowych. Wykończenie woskiem sprawdzi się dobrze na komodach, szafach, sofach i regałach. Lakiery stosujemy do drzwi, stołów lub mebli w kuchni czy łazienkach. Lakiery są trwałe i odporne na zarysowania, wodę lub plamy lecz ich minusem jest przykry zapach.

 

5aa2f17700b7814df35d86864cd557d6

 

Pamiętajcie, że końcowy efekt waszego wnętrza zależy tylko od waszej wyobraźni. Ma on odzwierciedlać waszą osobowość i emocje. Nie bójcie się odnawiania starych mebli. Takie rozwiązanie da im druge życie a Wasza przestrzeń nabierze nowej odsłony.

 

 

Sprawdź jak Home Staging wpływa na pomyślną sprzedaż/wynajem 


                                                                         Portfolio

 

 

 

 

Napisz do nas!

(+48) 511 340 199

biuro@detailed.pl

Źródlana 4, Konin

www.detailed.pl